A kollégium elhelyezkedése
Az intézmény épülete Budapest „tengelyének” mondott Thököly út közvetlen szomszédságában helyezkedik el, a Keleti pályaudvartól öt percnyire, rendkívül jó megközelítései lehetőségekkel. Közvetlen közelben helyezkedik el a Puskás Ferenc Stadion és a többi sportlétesítmény, valamint a Városliget. A kollégium szép, egykor módos villák, stílusos bérházak társaságában található, csendes kertes, – fás utcában, több oktatási intézmény társaságában.
A kollégium rövid története és bemutatása
A József Attila Középiskolai Kollégium a főváros egyik legrégebben működő bentlakásos intézménye, hiszen valójában 1955 óta diákotthonként funkcionál, kollégiummá nyilvánításának 50. évfordulóját 2010 tavaszán ünnepeljük
![]() |
A kollégium épülete 1937-ben épült ún. Bauhaus-stílusban, az akkori Magyar Posta tulajdonaként nyugdíjas postások elhelyezésére szolgált. Az intézmény hallját Kovács Margit mintegy 2 m2-es, – a posta történetét bemutató – nagy értékű, csodálatosan szép kerámia-alkotás díszíti. A kollégiumban – működése kezdetétől – mintegy másfél évtizedig két iskola tanulói nyertek elhelyezést, így a Postaforgalmi Technikum, és a Puskás Tivadar Technikum növendékei. Ezen időszak alatt több, mint 300 kollégista lakott, – tanult, – kulturálódott az intézményben, meglehetősen zsúfolt körülmények között. |
1974-től a főváros vette át az épületet, s gyakorolja a fenntartói jogot. Ezen időszaktól kezdve az eredetileg két iskola tanulóit elhelyező koncepció lassan változott, bázisiskolánkká vált a szomszédos Petrik Lajos Vegyipari Technikum, a közelben lévő néhány szakközépiskola, gimnázium, zeneiskola tanulói képezték a kollégium tagságát. A jobb elhelyezési körülmények érdekében tett erőfeszítések eredményeként sikerült az elhelyezhető tanulók létszámát 200-ra, majd 150-re lecsökkenteni, majd ez a szám 120-ra módosult a 2001/2002-es tanévtől. A kollégium koedukált (80 leány, 40 fiú). A kollégiumot – működése óta – többször felújították, a legnagyobb volumenű beruházás 2004-ben történt, mely keretében valóban esztétikus, „európai” körülményeket tudunk biztosítani kollégistáinknak. Az intézmény mindig is nevezetes volt bensőséges, családias, tiszta, rendezett környezetéről, ezt megőrizve, – továbbfejlesztve a tanulók környezetének esztétikája a kollégium egyik legfontosabb erőssége.
|
|
Előtér, klubfolyosó
A tanulók két, – ill. háromfős szobákban laknak, mely szobák otthonossá, barátságossá, ízlésessé tétele hagyományos feladat.
|
|
Leányszobák
|
|
Fiúszobák
Nagy, színpaddal ellátott klubszobával, jól felszerelt könyvtárral, számítógépes kabinettel, tanulószobákkal, kis klubbal, szakköri helyiségekkel, jól felszerelt kondicionáló, ill. sport-teremmel, mosókonyhával (automata mosógépek) növényház-társalgóval, villanyvilágításos kisméretű sportpályával rendelkezünk.
|
|
Klubszoba
![]() |
![]() |
Könyvtár
A kollégiumi tartalmi munka színvonalas végzéséhez korszerű audiovizuális berendezések állnak rendelkezésünkre, a zenét kedvelő, ill. művelő, – játszani akaró tanulók rendelkezésére áll: pianínó, két szintetizátor, elektromos gitár.
A József Attila Középiskolai Kollégium egy-két bentlakásos intézménnyel együtt az 1960-as évek közepén az elsők között dolgozott ki, s működtetett olyan rendszert, mely messze meghaladta az akkori bentlakásos intézményi funkciókat. A tudás- és kultúraközvetítő foglalkozási rendszer kidolgozásával, ezen értékek átadási metódusával, a kulturális, megatartásbeli és praktikus ismeretek közvetítésével az intézmény oly szerepet vállalt, mely a nevelkedett kollégisták személyiségének fejlesztésével az életbe, ill. a társadalomba való beilleszkedését hatásosan elősegítette. Ez a tudás- és kultúraközvetítő törekvés évtizedek során nagyon komoly, egymásra épülő követelményrendszert alkotott, mely rendszer jelenleg is a kollégiumi munkánk lényege. A tanulók az intézményi szisztematikus, – életkori sajátosságokat figyelembe vevő foglalkozások, rendezvények által komoly ismeretre tehetnek szert, mely az iskolai tevékenységet kiegészíti, ill. szolgálja.
Jelszavunk a „mens sana corpore in sano”, vagyis az „ép testben ép lélek” – eszménye, a rendszeres, – főként a tanulók művelődését, kulturálódását elősegítő foglalkozásokon kívül a testi nevelést is rendkívül fontosnak tartja. Ennek érdekében a tanulók testedzésre, sportolásra való késztetése a felmérésekkel, házi és kollégiumok közötti versenyeken való rendszeres részvétellel – szisztematikus. 1976 óta intézményünk koordinálja a fővárosi középiskolás kollégiumok rendszeres sportverseny-sorozatát, mely versenysorozatban meghatározó szerepet töltünk be.
Büszkék vagyunk több évtizedes, szisztematikus munkánk eredményeként azokra a volt kollégistáinkra, akik a tudomány, művészet és sport területén országosan is ismertek (képviselők, polgármesterek, egyetemi tanárok, pedagógusok, élsportolók, komolyzenészek).
A több évtized óta rendszeresen visszajáró volt kollégistáink igazolják a József Attila Középiskolai Kollégiumban folyó tevékenység eredményességét, életformát is alakító hatását. Ezt igazolják – több generáció óta – a volt kollégisták intézményünkbe jelentkező gyermekeik is.
Várjuk mindazokat a tanulókat intézményünkbe, akik esztétikus, otthonos környezetben, komoly munkával gyarapítani kívánják kulturális ismereteiket a rendkívül színvonalas programokkal, hívei az egészséges életmódnak, a testedzésnek, szeretik a jó közösséget, a rendezett életmódot.